בלוק לבן

בלוק לבן הוא לבנה שהשימוש בה נפוץ מאוד בעולם הבנייה. הבלוק הלבן פותח בשבדיה, והוא עשוי מתערובת של בטון, סיד, חול, מים וחומר התפחה. השילוב בין החומר יוצר ריאקציה כימית שבעקבותיה התערובת תופחת עד לנפח כפול. זמן מה מאוחר יותר נחתכת התערובת למידות שונות של בלוק לבן, על פי הצרכים השונים הקיימים בתחום הבנייה.

החומר התפוח הוא כבר חומר קשיח וחזק ביותר, והחיתוך יכול להיעשות רק על ידי חוט או מסור פלדה. אחרי החיתוך עוברים הבלוקים שהייה של כ-10 שעות בחום ובלחץ גבוהים הגורמים לסיד ולחול להיקשר ביניהם וליצור חוזק ויציבות גדולים אף יותר.

בלוק לבן, למרות החוזק והיציבות שלו, הוא בעל משקל נמוך יחסית ואפילו החיתוך שלו קל. הוא נפוץ מאוד בבנייה בשל עמידותו לאש ולמים והבידוד התרמי והאקוסטי הגבוהים שהוא מעניק, ובשל נוחות העבודה איתו.

סוגים שונים של חיתוכי בלוק לבן

ישנם, כאמור, חיתוכים שונים של בלוק לבן, על פי השימושים השונים הנעשים בו:

•    הבלוק הרגיל, המשמש לבניית קירות, מגיע באורך של 50 או 60 סנטימטרים, רוחב של 10 סנטימטרים וגובה של 20, 25 או 30 סנטימטרים
•    בלוק לבן אקוסטי הוא בלוק שיכולת הבידוד האקוסטי שלו גבוהה במיוחד, עקב משקל מרחבי גבוה. המשקל המרחבי הוא דרך למדידת משקל של עצם שיש בו הרבה חללים ריקים. ככל שהמשקל המרחבי גבוה יותר, כך הבידוד האקוסטי טוב יותר. בלוק לבן אקוסטי משמש, לכן, בדרך כלל לבניית קירות המשותפים לדירות צמודות. רמת הבידוד האקוסטי שהוא מציע היא 51db ומידותיו כמו של הבלוק הרגיל.
•     הבלוק הלבן מגיע גם בגרסה מחוזקת, עם משקל מרחבי גבוה יותר, וזאת על מנת שיתאים לקירות חיפוי אבן או לקירות בניה נושאת, קירות התומכים בגגות או רצפות.
•    לשם יצירת בידוד תרמי גבוה במיוחד, ישנם בלוקים לבנים המגיעים באותן מידות אורך וגובה, אך ברוחב כפול ואף יותר, בין 23 ל-50 סנטימטרים. בלוקים אלו יהיו גם בעלי משקל מרחבי גבוה יותר מאשר הבלוק הסטנדרטי.
•    קירות הפרדה פנימיים נבנים בדרך כלל מגבס, אך ישנם גם חיתוכים דקים במיוחד של בלוק לבן המתאימים לבניית קיר מחיצה ומציעים הפרדה חזקה, יציבה ומבודדת יותר מאשר קירות הגבס. האורך והגובה של בלוקים אלו הוא 50 או 60 סנטימטרים ורוחבם בין שבעה ל-10 סנטימטרים.

איך לבנות בית עם בלוק לבן?

בניית בית היא, מן הסתם, עניין למקצוענים בלבד, ואין באמת צורך או הכרח לאדם מן השורה להבין יותר מדי בחומרי בנייה ובאופן השימוש בהם. אך בכל תהליך של רכישת בית חדש מידי קבלן, כדאי לוודא שבעלי המקצוע יודעים להשתמש בחומרים שלהם כיאות. בלוק לבן, כמו כל חומר או מוצר אחר, מחזיק בתכונות המיוחדות לו. היכרות עם אותן תכונות תאפשר לקבלן להוציא מהחומר את המיטב ולבנות קירות חזקים, יציבים ועמידים לאורך זמן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים