לוחות גבס ומחיצות גבס

הפיכתו של העולם שלנו לכפר גלובאלי קטן, הציב את ערך המודולאריות בדירוג גבוה. אחת הסיבות לכך היא  שינויים בתפיסת המוביליות, שכן התנועה ממקום למקום היא כה נוחה ופשוטה, וכתוצאה מכך על הסביבות שלנו להשתנות בקלות ובמהירות, על מנת שתתאים לנו בדיוק.

נדמה כי לוחות גבס הם תשובה ניצחת לתופעת המעברים התכופים, וכי הם מהווים פתרון אידיאלי העונה על צרכי המגורים.

ערימה של לוחות גבס

לא הולכים עם הראש בקיר

כיום, כאשר מתכננים מבנים חדשים, החלוקה הפנימית של החללים היא בגדר המלצה, כשרק השלד והמעטפת החיצונית הם החלקים הקבועים, וגם זה לא תמיד. בעוד שהריסת קירות בלוקים או בנייתם היו מלווים בלכלוך רב, שינוע, הכנה מורכבת של תשתיות ותהליך בנייה ארוך, הרי שהקמת מחיצות גבס על ידי שימוש בלוחות גבס כרוכה בהרכבת קונסטרוקציה של פח מגולוון על גבי התשתית הקיימת באמצעות ברגים.

בתקופה שהקמה של קירות פנימיים הייתה כרוכה בשימוש בבלוקים, העולם עדיין נקט בחשיבה לטווח ארוך: בדרך כלל, הדיירים שאכלסו את המבנה משך שנים רבות לא נטו לבצע בו שינויים. מאז, הקצב מהיר יותר, הדיירים מתחלפים בתדירות גבוהה והפתרון משביע הרצון עבור כולם הוא הקמה של מחיצות גבס כדרך לחלק את החלל הפנימי, בהתאם לצרכים האישיים.

שוברים מחיצות… ובונים חדשות

מלבד ההתקנה הקלה והפשוטה, לוחות גבס ניחנו ביתרונות משמעותיים נוספים.
בראש ובראשונה, תודות למבנה של מחיצות גבס המורכבות משתי פלטות שיש ביניהן מרווח בדומה לתא צר, ניתן להעביר בקירות אלו תשתיות ולחסוך את הצורך בחציבה או קידוח. צנרת מים, גז, תקשורת וחשמל עוברים בחלל שבין הלוחות, ובמידת הצורך, במקרה של קלקול או תקלה, ניתן לפעור פתח מבלי לשקוע בהוצאות של תיקון הקיר וטיוחו. בנוסף, בשל האוויר הכלוא בין הפלטות, עולה מידת הבידוד של מחיצות הגבס מפני רעש, חום וקור.

יתרון משמעותי נוסף נעוץ במשקלו הקל של הגבס, המאפשר להקים את הקירות מבלי לפגוע בריצוף. המשמעות של מסה נמוכה זו היא האפשרות לקבל החלטות בכל הנוגע לחלוקת החלל הביתי לאחר שהבית כולו רוצף, וכל מי שאי פעם התלבט כאשר שיפץ את ביתו באשר למיקום הנכון של קיר, ידע להעריך יתרון עצום זה.

תקרה אינסטנט

החברה המודרנית זכתה להקרא גם "תרבות האינסטנט", משום שהצורך בביצועים מהירים ובתוצאות טובות בזמן הקצר ביותר, הוליד שיטות וטכניקות חדשות שיענו עליו, מבלי שיגרע מאיכותם של אלו האחרונים. כך למשל, אם תקרת הבית מתקלפת ומתהדרת בסדקים שטיח נושר מהם, הרי שניתן לדלג על תהליך השיפוץ הארוך הכולל גירוד שכבת הצבע, טיוח וצביעה, ופשוט להתקין לוחות גבס, המשדרגים את מראה הבית כולו. שטח הפנים של הלוחות הוא חלק, אינו מצריך שכבת טיח, ונצבע בקלות בכל צבע שנבחר.
בנוסף, משך הזמן הנדרש על מנת לחצוב תעלות בתקרות לשם התקנת גופי תאורה מתקצר, משום שניתן לחווט את החשמל במרווח שבין הלוחות לתקרה הקיימת בקלות ובמהירות.

בקצב השינויים

כאשר אנו מתקינים מחיצות גבס, האפשרות לבצע שינויים במיקום של האלמנטים הנדרשים להתקנה או אף לפרק את המבנה במידת הצורך, מתחשבת למעשה בצרכינו העתידיים. כיוון שהעתיד מעורפל ובלתי ידוע גם למתוכננים ביותר מבינינו, הרי שהניידות והגמישות שמחיצות אלו מקנות, מאפשרות זרימה נוחה יותר עם שינויי החיים.

באופן זה, אנו מתאימים את עצמינו לנסיבות ובמקרים רבים התאמה זו היא האופציה החסכונית והמהירה. אם המשפחה התרחבה, למשל, ונדרשת לחדר נוסף, הרי שניתן להקים מחיצות גבס בהתראה קצרה וברמה אסתטית גבוהה מאוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים